Апеляція не вирішить спір по суті, якщо перша інстанція закрила провадження, – ВС

Якщо суд першої інстанції закрив провадження, навіть не розглянувши спір по суті (відсутність предмету), апеляційний суд в такому випадку не може ухвалювати рішення у справі. Він може лише повернути справу.

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду ухвалив постанову від 16.12.2020 у справі № 175/4803/19, передає «Закон і Бізнес».

Згідно з фабулою справи позивачка була спадкоємицею першої черги за законом після смерті чоловіка. Претендуючи на спадкування частки в ТОВ, яка належала чоловікові, вона дізналася, що чоловіка було виведено зі складу учасників товариства, тому просила суд визнати недійсним

відповідне рішення загальних зборів учасників ТОВ.

Районний суд закрив провадження у справі на підставі п. 2 ч. 1 ст. 255 ЦПК України, оскільки відсутній предмет спору. Суд уважав, що рішення загальних зборів учасників TOB не порушує майнові права позивачки як спадкоємиці померлого, оскільки прийняте задовго до його смерті.

Суд апеляційної інстанції скасував відповідну ухвалу попередньої інстанції та відмовив у задоволенні позову. Постанова суду мотивована тим, що районний суд помилково не розглянув справу по суті. Водночас на день смерті спадкодавець не був учасником підприємства, а тому у позивачки не виникло право на участь або частку у статутному капіталі ТОВ.

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду скасував постанову апеляційного суду та передав справу на новий апеляційний розгляд з огляду на таке.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 255 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо відсутній предмет спору.

Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 374 ЦПК України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право скасувати ухвалу, що перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.

Місцевий суд ухвалив процесуальне рішення відповідно до ст. 255 ЦПК України про закриття провадження.

Проте суд апеляційної інстанції не надав належної оцінки тому, що справа по суті в суді першої інстанції не вирішувалася, та помилково не розглянув питання можливості скасувати таке судове рішення відповідно до статей 374, 379 ЦПК України з направленням справи для продовження розгляду до суду першої інстанції, а розглянув по суті справу, яка

місцевим судом не була розглянута.

Закон і Бізнес