Дистанційна участь у судових засіданнях: однієї заяви достатньо — ВС

Процесуальне законодавство не містить приписів, які б унеможливлювали звернення до суду з єдиним клопотанням щодо участі в усіх судових засіданнях у справі в режимі відеоконференції.

На це звернув увагу Касаційний господарський суд, скасовуючи попередні рішення у справі №905/2371/21, інформує «Закон і Бізнес».

У цій справі одним із мотивів касаційної скарги було те, що місцевий господарський суд не забезпечив участь товариства в одному із судових засідань в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду, а суд апеляційної інстанції не звернув уваги на це порушення.

Згідно з матеріалами справи, товариство звернулося до місцевого суду з клопотанням про забезпечення проведення судових засідань у справі (зокрема, підготовчого) в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.

Ухвалою суду цю заяву було задоволено, постановлено провести судове засідання 15.08.2022 у режимі відеоконференції. Представник товариства з’явився у це засідання  та надав свої пояснення по суті позовних вимог. У судовому засіданні було оголошено перерву до 2.09.2022.

Як зазначив КГС, оголошення перерви в судовому засіданні — це процесуальна дія стосовно перенесення часу продовження судового засідання на інший чітко визначений час. Оголошення перерви не впливає на розвиток господарського процесу, оскільки наступне судове засідання не починається спочатку, а провадження продовжується зі стадії, на якій було оголошено перерву (ст.216 ГПК).

Згідно з протоколом від 2.09.2022 представники сторін у це судове засідання не з’явилися. Водночас у матеріалах справи немає доказів того, що суд здійснив запрошення/ виклик представника товариства для участі в судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду. Також немає доказів того, що існувала технічна неможливість його участі у відеоконференції, переривання або відсутність інтернет-зв’язку, через що суд не мав змоги з’єднатися з представником товариства.

Отже, КГС констатував, що незабезпечення участі представника товариства в судовому засіданні 2.09.2022 в режимі відеоконференції без вагомих на те підстав унеможливило реалізацію стороною наданих законом процесуальних прав, що є одним із ключових принципів процесуальної справедливості.

Також наголошено, що конституційне право на участь у судовому розгляді не може бути формальним. До того ж, процесуальне законодавство не містить приписів, які б передбачали звернення виключно з окремим клопотанням (заявою) щодо кожного судового засідання.