Коли у Дії з’явиться адвокатське посвідчення

Відображення засобами Порталу Дія документів можливе в рамках інформаційної взаємодії між реєстрами та інформаційно-комунікаційними системами органів влади. Поява свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю та посвідчення адвоката потребує законодавчих змін.

Таку позицію висловило Міністерство цифрової трансформації України парламентарям щодо можливості відображення Порталі Дія інформації про отримання особою свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю та посвідчення адвоката України. Відповідний лист Мінцифри від 06.03.2024 №1/03-2-3598 у розпорядження видання «Закон і Бізнес» надав адвокат Володимир Богатир.

У міністерстві нагадали, що портал Дія – організована сукупність інформаційно-комунікаційних, інформаційних систем, які діють як єдине ціле та у взаємодії з іншими інформаційними та інформаційно-комунікаційними системами.

Електронна інформаційна взаємодія порталу з національними електронними інформаційними ресурсами, іншими інформаційно-комунікаційними системами здійснюється через системи електронної взаємодії у визначеному законодавством порядку. А взаємодія між порталом та ресурсами, суб’єктів розгляду звернень, які не підключені до систем електронної взаємодії, здійснюється в порядку, встановленому Мінцифри, з урахуванням вимог законодавства у сфері захисту інформації.

Тож Мінцифри забезпечує реалізацію впровадження послуг в електронній формі в частині забезпечення інформаційної взаємодії між реєстрами та інформаційно-комунікаційними системами органів влади.

На сьогодні відсутні акти законодавства, які регламентують порядок відображення засобами Порталу Дія документів про отримання особою свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю та посвідчення адвоката України. А внесення змін у програмне забезпечення Порталу Дія можливе у разі врегулювання питання на законодавчому рівні, в установленому законодавством порядку.

Водночас у Мінцифри пригадали, що існує реєстр адвокатів, які надають безоплатну вторинну правничу допомогу. Його веде Координаційний центр з надання правничої допомоги. І порядок тут визначає Міністерство юстиції згідно з Положенням, затвердженим постановою Кабміну від 17.02.2021 № 124. Також Мін’юст здійснює регулювання і нагляд за діяльністю суб’єктів первинного фінансового моніторингу – адвокатських бюро, адвокатських об’єднань та адвокатів, які здійснюють адвокатську діяльність індивідуально.

«Сьогодні офіційна інформація про наявність в особи свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю відображається лише в Єдиному реєстрі адвокатів України, статус якого визначений у статті 17 Закону про адвокатуру та адвокатську діяльність, Там зберігається як інформація про номери та дати видачі свідоцтв, найменування і місцезнаходження обраних організаційних форм адвокатської діяльності, дані про засоби зв’язку, адреси робочих місць, так і відомості про зупинення або припинення права на заняття адвокатською діяльністю, зокрема у разі притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності. Інформація, внесена до ЄРАУ, відкрита до перегляду на офіційному веб-сайті Національної асоціації адвокатів України, – говорить заслужений юрист України В.Богатир. – Ведення цього реєстру забезпечує Рада адвокатів України. Очевидно, аби дані ЄРАУ відображалися в Дії, необхідне як мінімум спільне рішення Мінцифри та НААУ, яка представляє адвокатуру України у відносинах з органами державної влади».

Нагадаємо, саме на Мінцифри згідно з п. 4 постанови Кабміну від 04.12.2019 № 1137 «Питання Єдиного державного вебпорталу електронних послуг та Реєстру адміністративних послуг» покладено функцію забезпечення створення та впровадження в експлуатацію Порталу Дія.

Зміст розміщеної на ньому інформації та порядок її внесення, а також інші питання щодо функціонування Порталу Дія визначено Положенням про Єдиний державний вебпортал електронних послуг, затвердженим згаданою постановою.

Джерело: Закон і Бізнес