Про способи захисту земель водного і лісового фонду розповів суддя ВС

Вимога про витребування земельної ділянки лісогосподарського призначення з незаконного володіння у порядку ст.387 ЦК є ефективнішим способом захисту права власності, ніж віндикаційний позов.

Про такий висновок Великої палати ВС у справі №359/3373/16-ц нагадав суддя Касаційного цивільного суду Олексій Осіян під час лекції для суддів судових палат у цивільних справах апеляційних судів, інформує «Закон і Бізнес».

Також він звернув увагу, що нерідко трапляються спори щодо земель прибережних захисних смуг. Вони є частиною водного фонду, тому на них поширюється особливий порядок надання та використання. Володілець таких земель може бути змінений шляхом передання їх у приватну власність лише у випадках, прямо передбачених у ст.59 Земельного кодексу.

У справі №504/2864/13-ц ВС зазначив, що заволодіння громадянами та юридичними особами землями водного фонду всупереч вимогам ЗК неможливе. Розташування цих земель указує на неможливість виникнення приватного власника, а отже й нового володільця, крім випадків, передбачених у ст.59 цього кодексу.

Суддя наголосив, що в такому разі позовна вимога зобов’язати повернути земельну ділянку розглядалася як негаторний позов, який міг бути заявлений упродовж усього часу тривання порушення прав законного володільця відповідної земельної ділянки водного фонду, бо це є постійним порушенням права держави щодо земель водного фонду.

До того ж Олексій Осіян зосередився на особливостях повноважень прокурора під час представництва інтересів держави в цій категорії справ. Разом із слухачами він обговорив також, яким чином захистити порушене право, якщо орендодавець відмовляється чи ухиляється від укладання додаткової угоди до договору оренди землі.

Важливим є питання щодо змін у розгляді земельних спорів під час дії воєнного стану. У цей період земельні відносини регулюються пп.27 і 28 «Перехідних положень» ЗК, зміненими законом від 12.05.2022 №2247-IX. Ці норми стосуються регулювання практично всіх видів права користування (договори оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення автоматично продовжуються на один рік, змінюються умови передачі їх в оренду, зникає відповідальність за невиконання вимог цільового призначення).

Наостанок суддя нагадав, що після припинення або скасування воєнного стану в Україні чи в окремих її місцевостях договори оренди та прав оренди, які виникли на підставі п.27 «Перехідних положень» ЗК, продовжують свою дію.

Докладніше — у презентації О.Осіяна.

Лекція відбулася в межах підготовки для підтримання кваліфікації суддів судових палат у цивільних справах апеляційних судів, організованої Національною школою суддів.

Джерело: Закон і Бізнес