Які правові висновки ВС зазнали змін у цьому році — дайджест ВП ВС

Для витребування майна від набувача не потрібно визнавати недійсним аукціон з продажу майна боржника в процедурі банкрутства, у тому числі в разі якщо перший з договорів, предметом яких було відчуження спірного майна, визнано недійсним.

Таку правову позицію сформулювала Велика палата ВС у справі №908/976/19, відступивши від висновку Касаційного цивільного суду, інформує «Закон і Бізнес».

Щодо порядку витребування майна, яке було продане від імені третьої особи на аукціоні у процедурі банкрутства, ВП ВС визначила, що продаж майна боржника під час процедури банкрутства не є продажем у порядку, встановленому для виконання судових рішень, порядок виконання яких визначається законом «Про виконавче провадження».

Крім цієї справи до дайджесту практики ВП ВС за І півріччя 2023 року включені й інші, в яких виникла необхідність відступу від правового висновку ВСУ або ВС.

Так, у цивільній юрисдикції ВП висловила нові позиції, зокрема, щодо:

застосування п.«а» ч.1 ст.143 ЗК стосовно використання земельної ділянки не за цільовим призначенням як підстави для припинення в судовому порядку як права власності, так і права користування нею;

моменту набрання чинності договором оренди земельної ділянки, вказавши, що договір, укладений після 1.01.2013, не потребує державної реєстрації;

щодо повторної сплати судового збору в разі передачі справи до іншого суду за належною підсудністю.

У справах господарської юрисдикції ВП ВС відступила від раніше висловлених висновків стосовно:

Належності до цивільної юрисдикції спорів про надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства;

повноважень органів місцевого самоврядування здійснювати захист законних інтересів держави у правовідносинах, пов’язаних із закупівлею комунальними закладами товарів за бюджетні кошти.

А у справах адміністративної юрисдикції змінила правові позиції щодо:

строків звернення до суду з позовом про стягнення заборгованості з відшкодування ПДВ;

наслідків оскарження покупцем невиконання або неналежного виконання продавцем обов’язку зі складення та реєстрації в ЄРПН податкової накладної.

Джерело: Закон і Бізнес